Strhttp://mama-idealna.blogspot.com/search/label/Dzie%C5%84%20po%20dniuony

czwartek, 12 lutego 2015

Lepszy on: mężczyzna jako tata

Jak to jest, że mężczyzna dowiadując się o ciąży partnerki zaczyna wariować? Ze szczęścia oczywiście :)
Nagle planuje przyszłość, szykuje mieszkanie dla przyszłego potomka, dba o partnerkę, wyręcza ją podczas sprzątania, gotuje obiady, robi zakupy, zaczyna czytać poradniki o przebiegu ciąży, o wychowaniu dziecka. Nie jest już tą samą osobą - beztroską, żyjącą z dnia na dzień, myślącą o głupotach :)
Gdy pojawia się na świecie maleńka istota nawet największy twardziel staje się bezradny wobec płaczu i ulega wszelkim zachciankom dziecka.


Nie tylko u kobiet podczas ciąży wariują hormony. Okazuje się, że mają one wpływ także na zachowanie mężczyzn. Wzrasta u nich poziom hormonu stresu - kortyzolu, najwyższy poziom osiąga około 5 tygodnia po otrzymaniu informacji o ciąży, następnie powolutku spada aż do porodu. W tym czasie mężczyzna oswaja się z nową sytuacją i przygotowuje się do życia jako tata. Spada u niego natomiast poziom testosteronu, dzięki czemu staje się opiekuńczy i cierpliwy, a także ma mniejszy popęd seksualny. Statystyczny mężczyzna podczas ciąży partnerki tyje 6kg :) To jednak jest pewnie spowodowane podjadaniem razem z ciężarną.
Istnieje też coś takiego jak syndrom kuwady (zespół wylęgania) - przyszły tata ma dolegliwości ciążowe: mdłości, wymioty, wahania nastrojów, zachcianki, zaburzenia snu, a podczas porodu zachowuje się podobnie jak rodząca :D Syndrom ten ma dużo pozytywnych stron. Mężczyzna towarzyszy kobiecie na każdym etapie ciąży, kompletuje z nią wyprawkę, uczestniczy w wizytach u lekarza, podczas USG, chodzi do szkoły rodzenia, pilnuje zdrowej diety partnerki.

fot.EngledowArtPhotography
Po porodzie mężczyzna staje się nowym człowiekiem. Jest częściej uśmiechnięty, umie organizować dzień tak, aby spędzić ze swoją rodziną jaknajwięcej czasu, dziecko staje się centrum jego świata, a męskie rozmowy stają się okazją do chwalenia się potomkiem. Płacz i krzyk dzieci na ulicy, który wcześniej tak bardzo denerwował staje się mniej drażniący, okazuje się, że ciężarne i kobiety z wózkami istnieją - uprzejmie przepuszcza je na pasach, w sklepowej kolejce. Miłość do dziecka uczy go cierpliwości i odpowiedzialności. Zmienia się też tapeta w telefonie :)

Siła wpływu malutkiego człowieczka na psychikę męską jest ogromna. Oczywiście są mężczyźni odporni na ten urok, ale na szczęście to nieliczne przypadki, a na ulicy i w otoczeniu spotykamy samych zakochanych w swoich pociechach tatusiów :)19 komentarzy:

 1. Mój mąż był ze mną w każdych chwilach. Od czasu kiedy staralismy się o dziecko i nie mogłam zajść w ciążę- wspierał mnie i pocieszał, przez całą ciążę aktywnie uczestniczył w wizytach na usg i szpitalach. Sam chciał być przy narodzinach Kubusia.
  Uważam, że mój Mąż jest wspaniałym ojcem. Poświęca dziecku bardzo dużo czasu, wstaje do małego w nocy, zajmuje się nim. Chłopaki lubią przebywac w swoim towarzystwie więc ja jestem szcześliwa widząc ich zadowolonych! ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to też wielkie szczęście, że chłopaki się tak kochają i lubią ze sobą przebywać :)

   Usuń
 2. Mój mąż jest ze mna w każdym momencie i we wszystkim mnie wspiera : zarówno w trudach starania się o pierwsze dziecko i teraz o drugie, jak i w opiece nad córką :) Mam szczęście mając takiego mężą! Masz rację, że każdy twardziel mięknie przy dziecku :) Mam na to sporo przykładów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam kilku wyrodnych ojców, ale to wyjątki. Większość to pełnoetatowi ojcowie i widząc ich z dziećmi ociepla się ich wizerunek w moich oczach :)

   Usuń
 3. hehe, fajne te statystyki chociaż myślę że jednak troche przesadzone, ale faktycznie od porodu aż do teraz a minęło juz 10 i 6 lat mój mąż jest zapatrzony w swoje córcie :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tatusiowe córcie zawsze będą oczkiem w głowie :)

   Usuń
 4. U nas jest różnie. Choć mój mąż uważa, że nie ma cierpliwości i się nie nadaje, to ja uważam, że jest wspaniałym tatą dla naszego synka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mężczyźni chyba z natury nie mają tyle cierpliwości co my :) ale przynajmniej się uzupełniamy :)

   Usuń
 5. Moja niespełna 5 latka tatusia sobie owinęła wokół palca :) Ale niech korzysta, ja też byłam córeczką tatusia przez całe życie. A lada moment będzie w rodzinie druga córeczka więc tatuś będzie biedny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2 córeczki tatusiowe do rozpieszczania to dużo szczęścia, ale pewnie tata to docenia :)

   Usuń
 6. Mój na szczęście nie miał tego syndromu ;) może dlatego, że był dużo dalej niż my...ominęło go to całe ciążowe zamieszanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze jeszcze będzie miał okazję uczestniczyć w tym szaleństwie :)

   Usuń
 7. Coś w tym jest, choć znam mężczyzn całkowicie odpornych, takich którzy cieszą się z ciąży czekają na dziecko, ale do lekarza z partnerka chodzą bardziej z obowiązku niż chęci oglądania usg. A dzieci zaczynają ich interesować gdy skończą rok i sporo juz zaczynają rozumieć z tego co się wokół nich dziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawialam się, że i u nas będzie podobnie. Na szczęście tata udziela się od początku i zżył się z maluchem już od pierwszych chwil :)

   Usuń
 8. U nas spełniło się to w około 50%. :) Na badania chodził, oglądał usg z zachwytem, spełniał zachcianki, był przy porodzie, ale o sprzątaniu, gotowaniu i czytaniu książek na ten temat mogłabym jedynie pomarzyć. :) nie ten typ ... :) A co do nie myślenia o głupotach, to u nas się to raczej nie spełniło ... wciąż się śmieję że to córka jego pilnuje, a nie on ją. :) Ale muszę przyznać, że wystarczą jedne maślane oczka Kinii i słowo proszę" i dostaje od tatusia co tylko chce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytanie książek o ciąży i dziecku też i u nas nie wchodzi w grę. To wlasnie nie ten typ :)

   Usuń
 9. Dziecko zmienia zarówno mamę jak i tatę :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wywraca życie i światopogląd do góry nogami

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz :)